Blog

Sağlıklı Dişler İçin Bazı İpuçları

Sağlıklı Dişler İçin Bazı İpuçları

Sağlıklı Dişler İçin Bazı İpuçları

Sağlıklı Dişler İçin Bazı İpuçları

Sağlıklı Dişler için bazı ipuçları. Yapılması gereken bakımlarının doğru şekilde uygulanması. Altı ayda bir diş hekimlerine muayene olmak oldukça yararlı olacaktır. Ülkemizde maalesef bu duruma önem verilmediği görülmektedir. Bu nedenden dolayı sağlıklı dişlerin öneminin, bilincinin insanlara kazandırılması gerekmektedir. Sağlıklı dişlere kavuşmak zor değil. Sadece doğru yöntemleri uygulamak gerekiyor.

Dişler İçin Bazı İpuçları ve Öneriler Nelerdir?

Ağız Bakımınızı Önemseyin!
Elbette ki öncelikli olarak ağız bakımınızı aksatmamanız ve temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir. Günlük düzenli olarak yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayınız. Yemek sonrası diş ipi ve ağız gargarası kullanmakta oldukça faydalı olacaktır. Akşamları da diş fırçalama işlemini asla ihmal etmeyiniz.

Dişlerinizi Koruyun
Sert ve kalın kabuklu yiyecekleri dişlerinizle kırmaya çalıştığınızda dişlerinize hassasiyet verebilir. Bu nedenle sert yiyeceklerin dişlerinizi kırma ve hasar verme oranı yüksektir. Bu tür kabuklu yiyecekleri (fındık, ceviz, fıstık gibi) asla dişlerinizle kırmaya çalışmayınız. Mutlaka uygun aletleri ile kırmaya özen gösteriniz.

Şeker Dişlere Zarar Verir mi?

Şekerli gıdalar aşırı tüketildiği takdirde çürümelere yol açabilir. Olabildiğince az miktarda tüketmemeye çalışınız. Zararlı gıdalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Gün içerisinde şekerli gıda alımı yaptıysanız mutlaka dişlerinizi fırçalayınız. Çünkü kalıntılar diş yüzeyine yapışarak çürük oluşumunu başlatabilir.

Beslenme ve Diş Sağlığı
Elbette beslenme de diğer konular kadar önem arz ediyor. Dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin. Çünkü dengeli beslenmek vücudun mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Bu da dişleri güçlendirmektedir. Yetersiz vitamin alımı dişlerinizi güçsüzleştirebilir. Dengeli beslenmek sadece dişlerinize sağlıklı bir görünüm vermekle kalmaz aynı zamanda vücudunuzun direncini arttırır.

Düzenli Diş Bakımı

Yukarıda belirttiğimiz konuların yanı sıra düzenli diş hekimine gitmek gerekir. Hekiminiz sağlıklı dişlere sahip olmanız için sizlere yardımcı olacaktır. Hekim muayeneleri dişlerin tanı ve erken teşhisinde ana dişinizi kaybetmemenizi sağlayacak ve bunun devamında tedavisi de oldukça etkili olacaktır.

Doğru Macun ve Fırça Seçimi
Diş sağlığına dikkat ederken atlamamanız gereken bir diğer nokta diş fırçalarınızın diş yapınıza uymasıdır. Orta sertlikte olması uygun olacaktır. Uzun süreli diş fırça kullanımından kaçınmalısınız. 3 ayda bir değiştirmek sağlıklı olacaktır. 3 aydan daha kısa sürede diş fırçaları hasar görüyorsa diş fırçalama tekniğinde hata düzeyi olabilir. Diş macununu fazla kullanmak dişlere zarar verebilir. Bir defa için küçük oranda macun koymak yeterli olacaktır.

Write a Comment

Recent Posts

[tm_blog style="list_simple" number="3"]
[tm_testimonial style="6" number="3" auto_play="5000" carousel_gutter="lg:30" carousel_items_display="xs:1;lg:1"]
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare